Tego zadania podjęła się Gdańska spółka „BMT Argoss”, która za kwotę 548 tys. zł. wykonała mapę akustyczną dla miasta oraz opracowuje program ochrony przed hałasem dla terenów, na których hałas będzie przekraczał dopuszczalny poziom.
Mapa jest dostępna w Geoportalu Miasta Włocławek, pod adresem: mapa.wloclawek.eu. Znaleźć tam możemy trójwymiarowe modele budynków, a przede wszystkim wizualizację danych akustycznych zebranych na obszarze Włocławka w skali od 1:250 do 1:100000. W głównej mierze oparta została ona o analizę współczynników: LDWN i LN, oddających długookresowe średnie pomiary dźwięku dla pory dzienno – wieczorowo – nocnej oraz nocnej. Mapa akustyczna obrazuje zagrożenie środowiska hałasem dla różnych typów źródeł – drogowego, kolejowego i przemysłowego. Wyniki pomiarów zobrazowane na mapie wskazują, że najbardziej dokuczliwym we Włocławku jest hałas drogowy, który oddziałuje na największą część obszaru aglomeracji - obszar, na którym wskaźnik LDWN przekracza wartość 55dB, ma powierzchnię ponad 33% całkowitej powierzchni gminy (powierzchnia 27.93 kilometrów kwadratowych). Uciążliwości związane z hałasem kolejowym i przemysłowym, mierzone długookresowymi średnimi wskaźnikami, są o rząd wielkości mniejsze. Warto dodać, że najgłośniejsze włocławskie ulice czyli takie, na których notuje się największe przekroczenie poziomu dźwięku to: Toruńska, Okrzei, Brzeska, Płocka, Wieniecka, Wronia (przekroczenie 0-5 dB, 5-10 dB oraz 10-15 dB). Najmniej gwarne ulice naszego miasta – to m.in.: Chmielna, Długa, Fredry, Leśna, Promienna, Stodólna, Wiejska i Zbiegniewskiej. Tam notuje się stosunkowo niewielkie przekroczenie poziomu hałasu, które mieści się w granicach zaledwie 0-5 dB. Wykonanie mapy akustycznej jest obowiązkowe, musiała być ona przygotowana zgodnie z dyrektywami Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, prawem ochrony środowiska oraz aktami prawnymi niższego rzędu. Do 30 czerwca br. spółka „BMT Argoss” jest natomiast zobowiązana przekazać miastu program ochrony środowiska przed hałasem. Przypomnijmy, że trwają właśnie konsultacje społeczne projektu „Programu ochrony środowiska przed hałasem dla miasta Włocławek”. Do 14 czerwca mieszkańcy Włocławka mogą składać uwagi i wnioski do projektu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: http://www.wloclawek.pl/aktualnosci/12756_50949.html.
Powiat włocławski - powiat w województwie kujawsko-pomorskim ma swoją siedzibę we Włocławku. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Kowal, Brześć Kujawski, Chodecz, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Lubraniec, Baruchowo, Boniewo, Choceń, Fabianki, Kowal, Lubanie, Włocławek. Atrakcyjność kulturowa wynika tu z bogatej i burzliwej historii. Powiat włocławski charakteryzuje się występowaniem atrakcyjnych turystycznie obiektów kultury materialnej. Jest bogaty w rozproszone obiekty historyczne takie jak: kościoły, pałace i dwory z parkami. Najważniejszymi elementami środowiska przyrodniczego są: wody powierzchniowe, szata roślinna i rzeźba terenu. To one przyciągają licznych gości w obręb ziem powiatu, do którego dojedziemy autostradą A1, drogami krajowymi nr 62, 67 i 91 oraz wojewódzkimi 252, 268, 265, 269 i 270, a także transportem kolejowym – linia nr 18. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola